Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


Konferencja Zdrowie Kobiet w Sali kolimniwej Sejmu RP
Data dodania: 2011-01-23 19:17:45

Konferencja Zdrowie Kobiet w Polsce - 25.10.2010 - Warszawa Choroby układu krążenia oraz nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów kobiet w Polsce. Co druga Polka ma za wysoki cholesterol, nadwagę i za mało ruchu.
Konferencja Zdrowie Kobiet w Polsce - 25.10.2010 - Warszawa

Choroby układu krążenia oraz nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów kobiet w Polsce. Co druga Polka ma za wysoki cholesterol, nadwagę i za mało ruchu. Co roku na raka szyjki macicy zaczyna chorować ok. 3 tys. kobiet, z czego 56 proc. umiera. O zdrowiu kobiet w Polsce rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się 25 października 2010 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Spotkanie zorganizowała Podkomisja Stała ds. Zdrowia Publicznego, natomiast gościem honorowym była Madeleine Albright sekretarz stanu USA podczas prezydentury Billa Clintona. Patronat nad imprezą objął Marszałek Grzegorz Schetyna, a jednym z kluczowych mówców była Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Eksperci medyczni i naukowi, przedstawicielki stowarzyszeń aktywnie działających na rzecz wzrostu świadomości zdrowotnej kobiet oraz posłowie zgodzili się, że profilaktyka, a także edukacja są kluczem do poprawy stanu zdrowia kobiet w Polsce. Wszyscy podkreślali jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie społecznej świadomości zagrożeń i wypracowania nawyków prozdrowotnych.

 Prowadząca konferencję Beata Małecka–Libera, Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego zdecydowanie przekonywała, że właśnie takie spotkania i możliwość dzielenia się opiniami z różnymi środowiskami, mają szansę zmienić społeczne nastawienie do chorób kobiet i badań profilaktycznych oraz edukacji. Posłanki Magdalena Kochan i Beata Małecka-Libera zaprezentowały program „Chroń to co najcenniejsze” prowadzony cyklicznie w kilkunastu miastach Polski. Jednym z jego elementów był projekt Laurka autorstwa posłanki, Joanny Muchy.

Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca szereg Inicjatyw na rzecz zdrowia Kobiet, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dwóch lat przez Parlamentarną Grupę Kobiet oraz liczne stowarzyszenia czy fundacje. Można było na niej znaleźć także projekty realizowane m.in. przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet: „Wybierz Życie. Pierwszy krok” oraz „Nie płać za błędy. Zapobiegaj”.

Według danych prezentowanych na konferencji polskie kobiety najczęściej boją się zachorować na nowotwór, głównie piersi. Strach i wstyd są również jedną z najczęstszych przyczyn niezgłaszalności się kobiet na badania cytologiczne. To właśnie niewiedza, że nowotwór, szczególnie szyjki macicy, wcześnie wykryty jest w 100% uleczalny, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci. Warto w tym miejscu dodać, że choroby nowotworowe stanowią aż 17% przyczyn zgonów kobiet. Największym jednak zagrożeniem zdrowotnym dla kobiet są choroby układu krążenia. Choć problem ten dotyka Polki o ok. 10 lat później niż mężczyzn (najczęściej pow. 55 roku życia lub po menopauzie) to stanowi zdecydowanie większy odsetek śmiertelności (odpowiednio 43%; 56%). Jest to zapewne spowodowane m.in. różnicami międzypłciowymi w przebiegu chorób układu krążenia.

Tab. 1 Przyczyny zgonów wśród kobiet
(kraje europejskie)*

Choroby naczyniowo-sercowe 56%
Nowotwory 17%
Choroby układu oddechowego 6%
Inne 21%

*Dane pochodzą z prezentacji dr Danuty Czarneckiej
przedstawianej podczas konferencji


Zdrowie Kobiet w Polsce Zdrowie Kobiet w Polsce Zdrowie Kobiet w Polsce
Zdrowie Kobiet w Polsce Zdrowie Kobiet w Polsce

  Konferencja Zdrowie Kobiet w Polsce - 25.10.2010 - Warszawa 
Choroby układu krążenia oraz nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów kobiet w Polsce. Co druga Polka ma za wysoki cholesterol, nadwagę i za mało ruchu.
  Co roku na raka szyjki macicy zaczyna chorować ok. 3 tys. kobiet, z czego 56 proc. umiera. O zdrowiu kobiet w Polsce rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się 25 października 2010 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Spotkanie zorganizowała Podkomisja Stała ds. Zdrowia Publicznego, natomiast gościem honorowym była Madeleine Albright sekretarz stanu USA podczas prezydentury Billa Clintona. Patronat nad imprezą objął Marszałek Grzegorz Schetyna, a jednym z kluczowych mówców była Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Eksperci medyczni i naukowi, przedstawicielki stowarzyszeń aktywnie działających na rzecz wzrostu świadomości zdrowotnej kobiet oraz posłowie zgodzili się, że profilaktyka, a także edukacja są kluczem do poprawy stanu zdrowia kobiet w Polsce. Wszyscy podkreślali jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie społecznej świadomości zagrożeń i wypracowania nawyków prozdrowotnych.

 Prowadząca konferencję Beata Małecka–Libera, Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego zdecydowanie przekonywała, że właśnie takie spotkania i możliwość dzielenia się opiniami z różnymi środowiskami, mają szansę zmienić społeczne nastawienie do chorób kobiet i badań profilaktycznych oraz edukacji. Posłanki Magdalena Kochan i Beata Małecka-Libera zaprezentowały program „Chroń to co najcenniejsze” prowadzony cyklicznie w kilkunastu miastach Polski. Jednym z jego elementów był projekt Laurka autorstwa posłanki, Joanny Muchy.

Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca szereg Inicjatyw na rzecz zdrowia Kobiet, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dwóch lat przez Parlamentarną Grupę Kobiet oraz liczne stowarzyszenia czy fundacje. Można było na niej znaleźć także projekty realizowane m.in. przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet: „Wybierz Życie. Pierwszy krok” oraz „Nie płać za błędy. Zapobiegaj”.

Według danych prezentowanych na konferencji polskie kobiety najczęściej boją się zachorować na nowotwór, głównie piersi. Strach i wstyd są również jedną z najczęstszych przyczyn niezgłaszalności się kobiet na badania cytologiczne. To właśnie niewiedza, że nowotwór, szczególnie szyjki macicy, wcześnie wykryty jest w 100% uleczalny, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci. Warto w tym miejscu dodać, że choroby nowotworowe stanowią aż 17% przyczyn zgonów kobiet. Największym jednak zagrożeniem zdrowotnym dla kobiet są choroby układu krążenia. Choć problem ten dotyka Polki o ok. 10 lat później niż mężczyzn (najczęściej pow. 55 roku życia lub po menopauzie) to stanowi zdecydowanie większy odsetek śmiertelności (odpowiednio 43%; 56%). Jest to zapewne spowodowane m.in. różnicami międzypłciowymi w przebiegu chorób układu krążenia.

Tab. 1 Przyczyny zgonów wśród kobiet
(kraje europejskie)*

Choroby naczyniowo-sercowe 56%
Nowotwory 17%
Choroby układu oddechowego 6%
Inne 21%


*Dane pochodzą z prezentacji dr Danuty Czarneckiej
przedstawianej podczas konferencji