Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


Uroczystość na Uczelni Łazarskiego z okazji XI rocznicy smierci Ryszarda Łazarskiego, załozyciela i pierwszego Rektora Uczelni
Data dodania: 2011-04-17 20:11:36

W dniu 14 kwietnia odbyła się na Uczelni Łazarskiego uroczystość z okazji XI rocznicy smierci Ryszarda Łazarskiego, założyciela i pierwszego Rektora Uczelni. Po odprawionej w Kaplicy Uczelni Łazarskiego Mszy świętej w intencji zmarłego nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Patrona Uczelni i tablicą upamiętniającą zasługi Ryszarda Łazarskiego. Następnie w Klubie Profesorskim odbył się koncert muzyki poważnej oraz spotkanie poświęcone wspomnieniom oraz zwiedzaniu wystawy zdjęć, upamiętniających zwłaszcza poszczególne etapy budowy gmachu Uczelni, w tym poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę, ktorego dokonał sam Prymas Kardynał Józef Glemp.

W dniu 14 kwietnia odbyła  się  na Uczelni Łazarskiego uroczystość z okazji XI rocznicy śmierci Ryszarda Łazarskiego, założyciela i pierwszego Rektora Uczelni. Po odprawionej w Kaplicy Uczelni  Łazarskiego Mszy świętej w intencji zmarłego nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem  Patrona Uczelni i  tablicą upamiętniającą zasługi Ryszarda Łazarskiego.
Następnie w Klubie Profesorskim odbył się koncert muzyki poważnej oraz spotkanie poświęcone wspomnieniom oraz zwiedzaniu wystawy zdjęć, upamiętniających zwłaszcza poszczególne etapy budowy gmachu Uczelni, w tym poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę, którego dokonał sam Prymas Kardynał Józef Glemp.

Prezydent Uczelni Juliusz Madej, otwierając  uroczystość wraz z Małżonką Iwoną - córką Ryszarda Łazarskiego, przypomniał Jego piękną kartę, jako  powstańca Armii Krajowej pułku "Baszta", który uczestniczył w powstaniu warszawskim. 
W 1957 powołał do życia  Państwowe Studium Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie, a w 1993 r. a w 1993 założył Prywatną Wyższą Szkołę Handlową, przekształconą następnie w Wyższą Szkołę Handlu i Prawa, której był pierwszym rektorem. Szkole nadano imię jej założyciela. Obecnie nosi nazwę Uczelni Łazarskiego. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie to jedna z najstarszych uczelni niepublicznych, akredytowana przez prestiżowe międzynarodowe instytucje (m.in. AACSB, Delaware Department of Education, University of Wales), lider rankingu Gazety Prawnej oraz rankingu Ministerstwa Sprawiedliwości pod względem zdawalności na aplikacje prawnicze. Uczelnia kształci w języku polskim i angielskim na kierunkach prawo, ekonomia, stosunki międzynarodowe, zarządzanie, finanse i rachunkowość, administracja, dając możliwość zdobycia 3 dyplomów: polskiego, brytyjskiego i amerykańskiego. Uczelnia przykłada szczególną uwagę do warunków studiowania, prowadząc wszystkie zajęcia w nowoczesnym kampusie i kompleksowo wspiera studentów, m.in. oferując najwyższe w Warszawie stypendia.

Przypominając osiągnięcia Uczelni, Prezydent Juliusz Madej  stwierdził, że z upływem czasu, coraz bardziej uświadamia sobie zasługi Ryszarda Łazarskiego, jako wielkiego nauczyciela i społecznika.
Także prof. Jerzy Kisielnicki nawiązał do niezwykłych organizacyjnych talentów i wręcz wzorca osobowego najlepszego Szefa, jakim był Ryszard Łazarski.
Dzięki temu duch Ryszarda Łazarskiego i idea stworzona  - wspólnie z innymi sławnymi uczonymi  -  inspiruje kolejne osiągnięcia Uczelni.
Prof. Jerzy Kisielnicki uznał, że   uczniowie Ryszarda Łazarskiego i Jego współpracownicy mogą i powinni  zainicjować przygotowanie monografii, oddającej wielki i niezwykle wszechstronny dorobek tego uczonego, pedagoga i nowoczesnego menagera nauki,  co mogłoby być inspiracją dla przyszłych pokoleń studentów i pracowników nauki.

Wymieniając osiągnięcia Uczelni Łazarskiego w zakresie współpracy z  instytucjami szkolnictwa wyższego w USA (w ramach której Uczelnia otrzymała m.in. akademicką akredytację Departamentu Edukacji Stanu Delaware, dzięki której dyplomy Uczelni Łazarskiego są automatycznie uznawane w USA), prestiżowe zagraniczne akredytacje programów dydaktycznych, w tym, jedyną w Polsce wydaną  przez najstarszą instytucję tego typu – Association to Advance Collegiate School of Business (AACSB) dla programu MBA oraz akredytację Center for International Legal Studies w Salzburgu dla programu International Legal Skills, prof. Jerzy Kisielnicki podkreślił, że  mając zaszczyt i przyjemność współpracy naukowej, odczuwa zarazem, że dzięki temu może spłacać wielki dług wdzięczności wobec  Rektora Ryszarda Łazarskiego.