Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


Międzynarodowa Konferencja Europejskiej Partii Demokratycznej i Stronnictwa Demokratycznego w Warszawiea
Data dodania: 2013-12-17 21:56:05

Stronnictwo Demokratyczne i Europejska Partia Demokratyczna (Grupa ALDE, Parlament Europejski) zorganizowały Międzynarodowy Okrągły Stół: Syria – Następny Krok w dniu 17 grudnia 2013 roku w siedzibie Fundacji Demokratycznej przy ul. Chmielnej 9 w Warszawie Partnerami organizatora są: Fundacja Demokratyczna, Fundacja Samorządność i Demokracja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, Stronnictwo Demokratyczne, Fundacja Maxa Schelera, , Initiative for Management & Change (Damaszek, Syria), Instytut Bliskowschodni (Uniwersytet Łazarskiego, Warszawa) Zaproszeni prelegenci: Michał Murkociński, szef Departamentu Bliskiego Wschodu i Afryki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dr Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych, dr Adam Daniel Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych (TBC), przedstawiciel z ambasady Syrii, Paweł Piskorski, szef Stronnictwa Demokratycznego, przedstawiciel AI Polsce, Janusz Onyszkiewicz, były poseł do PE, b. minister obrony narodowej.

Międzynarodowa Konferencja w Warszawie
Stronnictwo Demokratyczne i Europejska Partia Demokratyczna (Grupa ALDE, Parlament Europejski) zorganizowały Międzynarodowy Okrągły Stół: Syria - Następny Krok w dniu 17 grudnia 2013 roku w siedzibie Fundacji Demokratycznej przy ul. Chmielnej 9 w Warszawie
Partnerami organizatora są:
Fundacja Demokratyczna, Fundacja Samorządność i Demokracja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, Stronnictwo Demokratyczne, Fundacja Maxa Schelera, , Initiative for Management & Change (Damaszek, Syria), Instytut Bliskowschodni (Uniwersytet Łazarskiego, Warszawa)
Zaproszeni prelegenci:
Michał Murkociński, szef Departamentu Bliskiego Wschodu i Afryki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dr Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych, dr Adam Daniel Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych (TBC), przedstawiciel z ambasady Syrii, Paweł Piskorski, szef Stronnictwa Demokratycznego, przedstawiciel AI Polsce, Janusz Onyszkiewicz, były poseł do PE, b. minister obrony narodowej.

Jak podkreślili organizatorzy po prawie trzech latach rozlewu krwi i przemocy, Syryjczycy i społeczność międzynarodowa nie mają złudzeń, że koniec nieszczęścia jest bliski, w zasięgu wzroku. Plany i postępki wielkich mocarstw politycznych, łatwe rozwiązania i emocjonalne obwieszczanie rychłego upadku rządu okazały się zwykłym myśleniem życzeniowym. Powrót do rzeczywistości to powrót do pragmatycznych rozwiązań angażujących pragmatycznych polityków, technokratów i działaczy publicznych.
Konferencja międzynarodowa była poświęcona bieżącym wydarzeniom w Syrii i ich szerszym implikacjom dla regionu Bliskiego Wschodu w świetle nadaktywności Al-Kaidy i jej sojuszników. Rozważano m.in. jak angażować "milczącą większość" syryjskiego społeczeństwa - które ma dość ekstremizmu - w ramach mapy drogowej do pokoju i pojednania.
W panelu uczestniczył m.in. dr Hassan Al- Nouri, były członek parlamentu, członek prezydium parlamentu, były minister rozwoju administracyjnego, były minister spraw parlamentarnych - obecnie lider obywatelskiej grupy Initiative for Management & Change.
W panel 2 na temat: Sytuacji mniejszości i praw człowieka w Syrii chodziło o prawdziwe historie odzwierciedlające emocje, strach, rozpacz i smutek zwykłych ludzi takich jak my, którym zdarzyło się urodzić w miejscu, które ponownie doświadczyło, jak to określiła Hannah Arendt - „banalności zła."

Relacje świadków przeplatały się uwagami ekspertów w dziedzinie praw człowieka. Dlaczego sytuacja mniejszości jest gorsza, niż przed wybuchem buntu?

Panel 3 poświęcony był tematowi: Polityka Unii Europejskiej wobec Syrii
Stawiano pytanie, czy Unia Europejska zawiodła Syrię? Syria współpracuje oficjalnie z Unią Europejską od 1977 roku i jest członkiem europejskiej polityki sąsiedztwa, co nie okazało się bardzo pomocne w rozwiązaniu kryzysu. Co należało zrobić więcej i co jeszcze można zaoferować.

Dokonano oceny projektu samej Unii Europejskiej, który przewidując trwałą stabilność w Europie, miał być wzorem do naśladowania umożliwiającym pokojowe współistnienie różnych grup w Syrii i w regionie.

Moderatorem był Andrzej Potocki Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Demokratycznej.
dr Krystyna Krzekotowska
Uczelnia Łazarskiego