Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


POLSKO-NIEMIECKI SZCZYT BIZNESU - 15.06.2016 r.
Data dodania: 2016-06-30 03:14:33

POLSKO-NIEMIECKI SZCZYT BIZNESU w Filharmonii Narodowej w Warszawie stanowił znakomity akcent obchodów 25-a ROCZNICY TRAKTATU O PRZYJAŹNI I DOBRYM SĄSIEDZTWIE Otwarcia i powitania Uczestników zgromadzonych w Filharmonii Narodowej w Warszawie dokonali: Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, Ingo Kramer, Prezydent BDA oraz Stefan Mair, Członek Zarządu BDI Jako Honorowi Goscie wystapili: Polski Minister Finansów Paweł Szałamacha

POLSKO-NIEMIECKI SZCZYT BIZNESU w Filharmonii Narodowej w Warszawie stanowił znakomity akcent obchodów 25-a ROCZNICY TRAKTATU O PRZYJAŹNI I DOBRYM SĄSIEDZTWIE

Otwarcia i powitania Uczestników zgromadzonych w Filharmonii Narodowej w Warszawie dokonali:

Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, Ingo Kramer, Prezydent BDA
oraz Stefan Mair, Członek Zarządu BDI

Jako Honorowi Goscie wystapili:
Polski Minister Finansów Paweł Szałamacha oraz Laureat Nagrody Specjalnej Zarządu Konfederacji Lewiatan Wolfgang Schäuble, Minister Finansów Niemiec, który podkreślił, że Niemcy nigdy nie zapomną wielkich zasług Polaków dla zjednoczenia Niemiec.

Laudację przed wręczeniem nagrody wygłosił Janusz Reiter, przypominając, że Wolfgang Schäuble należy do polityków mających zdolność formułowania nowych idei w taki sposób, aby słowa były zharmonizowane z czynami.

W panelu na temat: "Polsko-niemiecka współpraca dwustronna
- szanse i wyzwania" wystąpili: Marek Górski, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Ergis
Zbigniew Palenica, Członek Zarządu, Solaris Bus & Coach
Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu, Hako Polska
Mark Frese, Członek Zarządu, METRO AG

Szczególne zainteresowanie wzbudził wykład GOŚCIA SPECJALNEGO na temat: "Doświadczenia i przyszłość integracji europejskiej" , którym był Timothy Snyder, Profesor Uniwersytetu Yale

W PANELU PREZYDENTÓW ORGANIZACJI PRACODAWCÓW na temat: "Polska, Niemcy i wyzwania europejskie
wystąpili: Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan
Ingo Kramer, Prezydent BDA, Jacek Krawczyk, Prezydent Grupy Pracodawców, EKES , Stefan Mair, Członek Zarządu BDI
oraz Oliver Koehncke, Wiceprezydent, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Boehringer Ingelheim Marketing

NA ZAKOŃCZENIE NASTĄPIŁO UROCZYSTE PODPISANIE WSPÓLNEJ DEKLARACJI
Razem na rzecz lepszej Europy.
Wśród licznie przybyłych z Polski i z Niemiec uczestników dużą grupę stanowili przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych w tym członkowie Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników, których wkład w przyjacielską polsko-niemiecką współpracę jest nie do przecenienia.

Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan przypomniała "Barometr Polska - Niemcy 2016", prezentowany dzień wcześniej - z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy - przez Instytut Spraw Publicznych, Fundację Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundację Bertelsmanna.

Przedstawiono w nim wyniki badań o wzajemnych relacjach Polska- Niemcy, które w sposób zasadniczy się poprawiły.
Podczas gdy na początku ponad 80% Polaków mówiło: "Jak świat światem Niemiec nie był Polakowi bratem", obecnie ponad połowa Polaków odczuwa sympatię do Niemców.
Z kolei ponad połowa Niemców uznaje Polskę za wiarygodnego partnera, choć ostatnio odnotowano niewielki, ale jednak spadek bliskich relacji w stosunkach z Polakami.
Polacy natomiast są nadal pozytywnego zdania o relacjach polsko-niemieckich i Niemcy obok Stanów Zjednoczonych są najbardziej preferowanymi partnerami.
W relacjach tych nie występuje już dawne pejoratywne określenie "Polnische Wirtschaft" lecz uznanie dla osiągnięć gospodarczych Polski, czyli "Wirtschaft in Polen".

Badania pokazały jak wiele się zmieniło we wzajemnym postrzeganiu, a uczestnicy debaty podkreślali że jest to prawdziwym cudem i skarbem, który należy chronić i pielęgnować.


Bardziej wykształceni Polacy i Niemcy oraz osoby częściej odwiedzający sąsiedzkie kraje mają przy tym bardziej pozytywny stosunek do siebie nawzajem, co napawa nadzieją, że ta relacja będzie się pogłębiać w miarę poszerzania wymiany, w tym wymiany doświadczeń o dobrych praktyk miedzy fachowcami z obydwu krajów, a także pogłębianiu współpracy na szczeblach władzy państwowej i samorządowej.

dr Krystyna Krzekotowska
Wiceprezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników