Menu nawigacyjne
strona glwna
kim jestem
program wyborczy
aktualnosci
galeria
o mnie w mediach
dla prasy
ksiega gosci
kontakt

Banery

Światowy Kongres Polaków

Łazarski

Banery bottom


Budownictwo w kryzysie
Data dodania: 2009-05-13 21:12:57

Czy tak musi być? 13 maja 2009 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła "Konferencja pod hasłem Budownictwo Szans± Gospodarki" Udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz szereg ekspertów z branży budownictwa mieszkaniowego. Krystyna Krzekotowska odebrała dyplom uznania dla redakcji "Mieszkalnictwo i prawo" w nagrodę za upowszechnianie wiedzy budowlanej i popularyzację postępu techniczno-organizacyjnego w polskim budownictwie.

Szczególn± uwagę powięcono budownictwu socjalnemu i komunalnemu, które zdaniem uczestników kongresu powinno być rozwijane ze względów zarówno społecznych jak i ekonomicznych.

Kryzys mocno uderza w rynek mieszkaniowy - oceniaj± eksperci. Ich zdaniem, w zwi±zku ze spadkiem popytu na mieszkania i wstrzymywaniem nowych inwestycji, powinna zostać zmieniona polityka mieszkaniowa państwa.

Szef Kongresu Budownictwa Roman Nowicki podkrelał, że rz±d nie zauważa, że budownictwo mieszkaniowe to potężny rynek, o który - szczególnie w czasach kryzysu - warto dbać. Poinformował, że rynek ten jest wart ok. 40 mld zł, a gdyby nie kryzys i - jego zdaniem - nieodpowiednia polityka mieszkaniowa rz±du jego wartoć mogłaby wynieć 60-65 mld zł pod koniec tego roku.

Jak podkrelał, sytuacja w budownictwie jest zła. Przykładowo, Polska jest na ostatnim miejscu w Europie, jeli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców (jest to ok. 340 mieszkań, a np. we Francji - 500).

- Nic tego nie uzasadni, ani sytuacja gospodarcza Polski, ani zasoby budżetowe - ocenił. Dodał, że "Polska jako jedyny kraj w Europie prowadzi liberaln± politykę mieszkaniow±".

Jak wynika z informacji firmy REAS, przygotowanej na spotkanie, w okresie styczeń-marzec br. rozpoczęto budowę 23,5 tys. mieszkań - jest to o blisko 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 13,8 proc. rok do roku i wyniosła 43,6 tys.

Spadek liczby rozpoczynanych mieszkań jest najsilniej widoczny w wielorodzinnym budownictwie, realizowanym na sprzedaż. W Warszawie w ci±gu trzech pierwszych miesięcy 2009 r. rozpoczęto budowę ok. 70 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wczeniej.

Prezes firmy REAS Kazimierz Kirejczyk mówił na spotkaniu, że jeżeli rz±d nie podejmie odpowiednich działań, to będziemy mieć do czynienia z dalszym, bardzo szybkim ograniczeniem nowych inwestycji. - To oznacza szereg różnych problemów dla sektora, przede wszystkim dla firm deweloperskich. Bardzo szybko przełoży się to na firmy wykonawcze, pracuj±ce dla deweloperów i w konsekwencji na firmy produkuj±ce materiały budowlane i inne, żyj±ce z tego sektora - podkrelił.

- W konsekwencji będziemy mieć za pół roku minimum podażowe i wówczas, kiedy najprawdopodobniej gospodarka się odbije i powróci finansowanie hipoteczne, wówczas będziemy mieli do czynienia z bardzo szybkim wzrostem cen - zaznaczył.

W opinii przedstawicieli Kongresu Budownictwa, potrzebne jest m.in. przygotowanie programu rozwoju budownictwa, w postaci odrębnej ustawy.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zaznaczył podczas spotkania, że mieszkanie jest podstawowym dobrem, które powinien mieć zapewniony każdy obywatel. - Dzisiaj "pogody" dla budownictwa nie ma. Kryzys powoduje, że spada popyt na mieszkania. A mieszkanie, po edukacji (...) i po zapewnieniu pracy, jest tym dobrem, które jest absolutnie niezbędne do zdrowego funkcjonowania społeczeństwa, każdego człowieka i każdej rodziny - zaznaczył.

Szczególnym wyróżnieniem została nagrodzona Krystyna Krzekotowska za redakcję magazynu "Mieszkalnictwo i Prawo". Kongres docenił wkład pisma w upowszechnianie wiedzy budowlanej i popularyzację postępu techniczno-organizacyjnego w polskim budownictwie. Dyplom wręczył prezes Kongresu Roman Nowicki